Planując budowę domu zakładając, że granice twojej działki spełniają standardy dokładnościowe musisz skorzystać z trzech usług geodezyjnych:

Mapy do celów projektowych

Szczegółowy zakres i tryb wykonania mapy reguluje ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju z 21 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Mapa do celów projektowych jest opracowaniem kartograficznym powstałym na bazie aktualnej mapy zasadniczej. Wykonuje się ją dla obszaru wskazanego w zgłoszeniu prac geodezyjnych obejmującego obszar niezbędny do sporządzenia dokumentacji projektowej. Treścią mapy do celów projektowych są szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej, usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody, a także określone przez projektanta lub inwestora inne szczegóły terenowe i informacje, w tym miary liniowe. Treść i skalę mapy do celów projektowych dostosowuje się do rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego.

Do sporządzenia mapy do celów projektowych wykonawca wykorzystuje:

1) materiały udostępnione z zasobu;

2) wyniki wykonanych pomiarów;

3) opracowania planistyczne;

4) inne dokumenty lub informacje dotyczące obszaru projektowanego zamierzenia budowlanego lub terenów sąsiednich, jeżeli mają znaczenie dla zamierzenia budowlanego.

Mapa ta jest niezbędna podczas projektowania, budowy, remontu i utrzymywania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Gotowa mapa do celów projektowych posłuży projektantowi do wykonania projektu zagospodarowania terenu, projektu budowlanego.

Wytyczenia budynku

Zespół czynności polegających na wyznaczeniu i oznaczeniu położenia w terenie elementów niezbędnych do realizacji projektu obiektu budowlanego (budynku). Taka fachowa definicja może być niezrozumiała dla laika, dlatego mówiąc najprościej, tyczenie budynku polega na przeniesieniu w teren obiektu z projektu architektonicznego. Na podstawie projektu, mapy zagospodarowania działki lub terenu i pomiarów terenowych, geodeta wyznacza usytuowanie budynku na działce względem jej granic, charakterystycznych punktów w terenie. Tyczenie budynku jest potrzebne wykonawcom prac budowlanych. Wyznaczony przez geodetę obrys lub osie konstrukcyjne ułatwiają pracownikom ekipy budowlanej idealne odwzorowanie w rzeczywistości obiektu przedstawionego w projekcie.

Tyczenie obiektów budowlanych oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się w szczególności na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:

1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333);

2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.

Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia zawierającym w szczególności:

1) dane dotyczące osnowy geodezyjnej, pomiarowej lub realizacyjnej;

2) rysunek obiektów podlegających wytyczeniu;

3) dane niezbędne do wytyczenia;

4) wyniki pomiaru kontrolnego wytyczonych elementów obiektów;

5) podpis geodety uprawnionego wykonującego tyczenie oraz podpis kierownika budowy.

Treść projektowaną przedstawia się na szkicu tyczenia w kolorze czerwonym. Dane określające wyniki pomiaru kontrolnego wpisuje się na szkicu tyczenia kolorem czarnym w nawiasie. 4. Oryginał szkicu tyczenia jest przekazywany kierownikowi budowy, a jeżeli nie został ustanowiony – inwestorowi, zaś jego kopia pozostaje w dyspozycji geodety uprawnionego. Wykonanie tyczenia geodeta uprawniony potwierdza dokonaniem odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza budynku

Rozumie się przez to wykonanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych mających na celu zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania terenu objętego zamierzeniem budowlanym i sporządzenie dokumentacji geodezyjnej zawierającej wyniki tych pomiarów, w tym mapę opatrzoną klauzulą urzędową stanowiącą potwierdzenie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbiorów danych lub dokumentów w oparciu o które mapa ta została sporządzona, albo oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.

Pomiary inwentaryzacyjne są niezwykle ważnym elementem realizacji każdej inwestycji budowlanej. Geodezyjną inwentaryzację budynku i przyłączy wykonuje się po zakończeniu budowy budynku. Zgodnie z prawem wszystkie obiekty, które wymagały pozwolenia na budowę lub zgłoszenia podlegają geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Na mapę z inwentaryzacji nanosimy: budynki (dom, garaż), przyłącze wodne, gazowe, elektryczne, kanalizację deszczową i sanitarną, wjazdy, parkingi.

Ze względu na warunki związane z możliwością dostępu do elementów uzbrojenia terenu (przyłączy do budynku) pomiar inwentaryzacyjny może zostać wykonany dwoma sposobami:

- bezpośrednim – stosowanym w przypadku do naziemnego i podziemnego uzbrojenia terenu, po ułożeniu przewodów, a przed ich zasypaniem lub w odkrywkach terenowych;

- pośrednim – stosowanym w odniesieniu do przewodów podziemnych zasypanych, z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury elektronicznej.

Po wykonaniu pomiarów i opracowaniu ich geodeta uprawniony stwierdza zgodność zainwentaryzowanych obiektów budowlanych z projektem budowlanym.

Wynikiem inwentaryzacji geodezyjnej jest mapę z inwentaryzacji podwykonawczej. Dokument ten poświadcza ujawnienie nowo wybudowanych obiektów w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym oraz stanowi podstawę do pozwolenia na użytkowanie.